Süleyman Demirel University

ABOUT SÜLEYMAN DEMİREL UNIVERSITY
City: Isparta

“Ege Üniversitesi’nden bir heyetin 1969 yılında İzmir, Eskişehir ve Antalya üçgeni arasında yaptıkları bir teknik incelemenin sonunda Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak ikinci bir Tıp Fakültesinin Isparta’da açılabileceğini belirtmeleri bu şehirde yükseköğretim birimi açılması yolunda ilk umudu yaratır. Tesiri birkaç yıl süren bu heyecanla bazı adımlar atılır. Ancak o yıllarda Isparta’yı ümitlendiren tıp fakültesi rüyası büyük ölçüde Isparta’nın dışında gelişen nedenlerle hayata geçmez.

21 Şubat 1976’da 1418 sayılı kanunla Isparta Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi açılır. Akademi başkanlığına önce Prof. Dr. Faruk Suner, kısa bir süre sonra da Prof. Dr. ihsan Koz atanır. Aynı yıl Isparta’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak YAY-KUR kapsamında bir de Meslek Yüksekokulu açılır. Bu okul da tıpkı Akademi gibi daha sonra SDÜ’ye dahil olacaktır…

Daha önce kamulaştırma çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmış ve önemli ölçüde agaçlandırılmış olan Çünür’deki kampüs alanında ilk inşaat 1984 yılında başlar. Bütçe ödenekleri ile yapılan ilk eğitim bloku ile ısıtma merkezinin yanı sıra işadamı Şevket Demirel’in öncülüğünde Göltaş A. ş. tarafından yaptırılan ve Üniversitenin elde ettiği ilk yapısal destek sayılan genel yönetim binasının tamamlanmasından sonra fakülte 1988 yılında kendi kampüsüne taşınır.

Isparta’nın üniversiteleşme yolunda attığı çok önemli adımlardan biri de kuruluşu 80’li yıllarda gerçekleşen Isparta Yüksek Ögretim Vakfıdır. Başta valilik olmak üzere akademik yöneticilerin kamuoyuna yönelik yoğun çabaları sonucunda 1984 yılında Isparta Yüksek Öğretim Vakfı kurulur. Vakıf imkanların yetersiz olduğu o yıllarda öğretim üyelerine kira desteğinden öğrenciye yönelik yardımlara, kırtasiyeden ulaşım giderlerine kadar geniş bir yelpazede önemli destekler sağlar. Vakıf o günlerde kampüs girişine üzerinde “Geleceğin Isparta Üniversitesi” yazan bir tabela diktirir. Bu tabela hem inşaatların başlamasından duyulan sevincin, hem de gelecekteki üniversiteyi tetikleme arzusunun önemli bir göstergesi olarak algılanacaktır.”
Visit the University Website

–CLICK to explore the bachelor’s programs, check the university details, and apply!
–CLICK to explore the master’s & PhD programs, check the university details, and apply!

avatar
  Subscribe  
Notify of