Sağlık Bilimleri University

ABOUT UNIVERSITY OF HEALTH SCIENCES
City: İstanbul

“Üniversitemizin eğitim verdiği Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Külliyesi, tıp eğitimi vermek üzere Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ilk tıp okuludur. Yapımına 1894’te başlanmış ve 1903 yılında tamamlanmıştır. Binanın açılışı ise Sultan II. Abdülhamid’in doğum günü olan 6 Kasım 1903 Cuma günü gerçekleştirilmiştir.

Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane adıyla eğitime başlanan binanın mimari tasarımı, dönemin önde gelen mimarlarından Alexandre Vallaury ve Raimondo D’Aronco’ya aittir. Bina Haydarpaşa Askeri Hastanesi ve Selimiye kışlası mimari tarzıyla uyum içinde, 80 bin metrekarelik arsa üzerinde inşa edilmiştir. Dört kenarı koridorlarla çevrili dikdörtgen bir iç avlusu ile 54 bin metrekarelik inşaat alanına sahiptir.

Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane, 1903-1909 yılları arasında Askeri Tıp Mektebi iken bu tarihten sonra sivil tıp mektebi olarak da hizmet vermiştir. Bünyesinde cerrahhane de barındıran Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane, botanik bahçesi ve tıbbi bitkileri ile eczacı yetiştirilmesine de katkı sunmuştur. Baytar mektebi binanın hemen civarında kurulmuştur. Karşısında bulunan Haydarpaşa Asker Hastanesi, yeraltı tüneli ve raylı sistem ile Mektep binasıyla bağlantı sağlayarak öğrenciler için eğitim hastanesi olarak kullanılmıştır. Almanca, Fransızca ve Türkçe dillerinde eğitim verilen bu Tıp Mektebi’nden çok değerli siyasetçi ve bilim insanları yetişmiştir.

1933 yılına kadar tıbbiye olarak hizmet veren Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane, 1933-1983 yılları arasında Haydarpaşa Lisesi olarak eğitim vermiştir. 1983 yılında ise Marmara Üniversitesi’ne tahsis edilerek içerisinde Tıp Fakültesinin de bulunduğu eğitim külliyesi olarak hizmet vermiştir.

Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Külliyesi, 15 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 27.03.2015 tarih ve 6639 sayılı Kanun gereğince sağlık temalı olarak kurulan ilk ve tek devlet üniversitesi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne adıyla hizmet vermek üzere tahsis edilmiştir.

Üniversitemiz, Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Külliyesinde, 2017 – 2018 Eğitim Öğretim döneminde; Tıp Fakültesi, Diş Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü olarak eğitim vermektedir. Yaşam Bilimleri Fakültesi önümüzdeki dönem öğrenci alımına başlayacaktır.

15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında Gülhane Tıp Akademisi (GATA), 669 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Üniversitemize devredilmiş olup eğitim faaliyetlerine ara verilmeden ve aksatılmadan devam edilmiştir. Gülhane Külliyesinde; Gülhane Tıp Fakültesi, Gülhane Diş Fakültesi, Gülhane Hemşirelik Fakültesi, Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile eğitim vermektedir. Gülhane Eczacılık Fakültesi ve Gülhane Sağlık Bilimleri Fakültesi önümüzdeki dönem öğrenci alımına başlayacaktır.

Gülhane Tıp Fakültemiz ayrıca Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı nam ve hesabına yetiştirilmek üzere askeri öğrenci de almaktadır.

Üniversitemiz, yurtdışında eğitim faaliyeti vermeye yetkili tek devlet üniversitesidir. Aynı zamanda yurtdışı eğitim dili Türkçe olan tek üniversite olma özelliğini de taşıyarak ülkemizi yurtdışında gururla temsil etmektedir.

Bu doğrultuda Somali, Sudan ve Filipinler’de eğitim öğretim faaliyetlerimiz başlamıştır. Yurtdışı eğitim faaliyetlerimiz önümüzdeki dönem için Afganistan, Filistin, Pakistan, Lübnan ve diğer ülkeler ile devam edecektir.

Üniversitemiz, ilk kuruluş misyonuna uygun olarak Geçmiş ile Gelecek arasında köprü olmak üzere eğitim vermeye devam etmektedir.”
Visit the University Website

–CLICK to explore the bachelor’s programs, check the university details, and apply!
–CLICK to explore the master’s & PhD programs, check the university details, and apply!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Study in Turkey Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Study in Turkey
Guest
Study in Turkey

On behalf of the Turkish Health Sciences University, we submitted the application file to the Ministry of Higher Education in Sudan for the opening of Health services vocational school in Nyala, Sudan: